• Novinky

      • 31. 01. 2014 Danubius Gastro

      • Danubius gastro 2014

       Tma, zima, desať hodín večer, autobus naložený 48 priaznivcami cestovného ruchu a v batožinovom priestore luxusný náklad, ktorým sme si vyslúžili bronz na prestížnej akcii Danubius gastro 2014 v Bratislave.  Každý, kto v cestovnom ruchu niečo znamená sa ponáhľal na toto jedinečné podujatie s jediným cieľom. Niečo nové vidieť, zažiť, ochutnať a v neposlednom rade zúčastniť sa súťaže „Poézia v gastronómii“. Naša škola súťažila v dvoch kategóriách – kuchár junior a cukrár junior. Reprezentovali nás žiaci Atilla Kusza z III.C za kuchárov a za cukrárov to boli Veronika Jakubócová a Pavol Iván z II.B.V kategórii kuchár sme získali bronzové miesto. Táto výhra nás veľmi teší, pretože sme obstáli medzi najlepšími školami a hotelmi na Slovensku, za čo obrovská vďaka patrí najmä majsterkám odborného výcviku, ktoré dokázali pripraviť žiakov a vykúzliť neuveriteľné studené predkrmy a čarokrásne cukrárske výrobky. Incheba v Bratislave praskala v tento deň vo švíkoch a my sme mohli na vlastnej koži zažiť prezentácie a degustácie toho najlepšieho čo je v oblasti gastronómie, cestovného ruchu, hotelierstva, gastro techniky, wellness a mnohého iného na slovenskom trhu ponúkané. Vzduchom sa niesla omamná vôňa špecialít ako napr. vyprážané olivy, zbojnícke špeciality, bio paštéty, lokše, palacinky a to všetko sme mali možnosť degustovať aj pri pohári rôznych nápojov. Na svoje si prišli vinári, kávičkári, ale aj fanúšikovia zdravej stravy, zeleniny a ovocných muštov. Nezabudnuteľným zážitkom bol free style v miešaní nápojov. Pekári zo všetkých končín Slovenska prezentovali chlebíky a súťažilo sa aj o najlepší Bratislavský rožok. Čo dodať, pár hodín bolo málo...Veríme, že o rok sa opäť zúčastníme tejto fantastickej akcie a opäť o niečo múdrejší a skúsenejší uspejeme. Veď najlepšia radosť z výhry je práve vtedy keď to najmenej čakáte.

        

      • 5. 2. 2014 Exkurzia BLIKA Trebišov

      • Exkurzia BLIKA Trebišov

       Dňa 5.2.2014 sa naša škola zúčastnila na exkurzii v strojárskom závode BLIKA Trebišov. Prehliadka sa konala v dvoch skupinách po 20 žiakov. Výrobnou halou nás sprevádzal riaditeľ firmy Ing. Belej, ktorý nás oboznámil s celým výrobným programom. Výroba začala od zvinutého plechu na kotúči cez vyrovnávanie plechov, strihanie a ohýbanie až po zváranie požadovaných polovýrobkov. V druhej hale prebiehalo odmastňovanie polovýrobkov, výrobkov a striekanie dielov v lakovni. V ďalšej tzv. montážnej  hale sa výrobky montovali do finálnej podoby, kľučky, zámky, kolieska a pod. Posledná skupina pracovníkov balila už hotové výrobky a pripravovala ich na expedíciu do kamiónov. Dostali sme sa aj do kancelárií firmy, kde technológovia nastavujú rôzne operačné programy a odkiaľ sa riadi celá výroba závodu. Počas našej prehliadky sme obdivovali  mnohé automatické aj poloautomatické stroje. Žiaci mali možnosť pozorovať pracovníkov na rôznych strojárskych pozíciách. Čo nás potešilo je fakt, že sme v mnohých pracovníkoch spoznali našich bývalých žiakov. Na základe ohlasov študentov, ktorí sa exkurzie zúčastnili, možno konštatovať, že exkurzia splnila cieľ a veríme, že podobné podujatia budeme realizovať aj v budúcnosti.

        

      • 25. 09. - 03. 10. 2013 New York

      • New York – mesto plné protikladov, mesto, ktoré nikdy nespí, mesto, ktoré privítalo zamestnancov našej školy a ich rodinných príslušníkov 25. septembra na ďalšej úspešnej infoceste spojenej s konferenciou. Po dlhom lete ponad Atlantický oceán sme s časovým posunom 6 hodín pristáli na letisku J.F.Kennedyho a absolvovali zdĺhavú kontrolu, ktorú po neslávnom útoku na dvojičky berú Američania smrteľne vážne. Autobusom sme sa viezli do hotela Days Inn, ktorý sa nachádzal „v inom štáte“, v New Jersey, čo je paradoxne vzdialené od centra New Yorku – Manhattanu 30 minút autom, alebo autobusom. Sprievodkyňa nás upozorňovala na jednotlivé štvrte New Yorku okolo ktorých sme sa viezli ako je napr. Brooklyn a my sme obdivovali veľké trávnaté plochy, ihriská, kde aktívne americké deti vykonávali rôzne športy, medzi inými aj známy americký futbal. Prvé prekvapenie – čo máme fotiť? My, rodáci zo starého kontinentu zvyknutí na veľkolepé a jedinečné historicko-kultúrne pamiatky sme rozpačito hľadeli na tehlové vysoké paneláky, niekoľko prúdové cesty a obrovský most, ktorý podľa slov sprievodkyne patrí medzi najfotogenickejšie pamiatky New Yorku. Hmm, zrejme nebola v Európe. Názor sme zmenili keď sa pred nami otvorila panoráma Manhattanu so svojimi nezabudnuteľnými mrakodrapmi.

       Manhattan bol naším najdôležitejším a jediným cieľom počas pobytu. Za sprievodu Petra Justina Topoľského sme sa prechádzali, či skôr utekali spletitými ulicami mesta a snažili sa držať krok s miestnymi. Manhattan vyzerá presne tak, ako vo filmoch. Masa valiacich sa ľudí, trúbiace autá, v pozadí zvuk sirény a z kanálov na ulici unikajúca para vo vás vzbudzuje pocit, že toto mesto, resp. ostrov, ktorý predali indiáni za pár dolárov, vás skôr či neskôr pohltí svojou atmosférou a spôsobom života. Medzi nezabudnuteľné zážitky rozhodne patrí prehliadka Empire State Buildingu neďaleko obchodného domu Macy´s, obed na „stanici“, fotografie mrakodrapu Chrysler, či miesta pri luxusnom Steak house, kde bol zastrelený jeden z najznámejších predstaviteľov newyorskej cosa nostra.

       Ulice Manhattanu sú pekne geometricky usporiadané, preto s mapou v ruke nie je šanca stratiť sa. Najväčší rešpekt vzbudzujú obrovské, do neba týčiace sa mrakodrapy a medzi nimi ako oáza pokoja vystupuje Central Park. Miesto, ktoré rozhodne nesmiete vynechať a vyhradiť si na prehliadku minimálne jeden deň, pretože to stojí za to. Zakúpte si typický americký hamburger s hranolkami, vyberte si miestečko v parku a vychutnávajúc si toto nami považované národné jedlo američanov, sledujte umelcov, ktorí tu predvádzajú svoje pouličné atrakcie alebo len tak jednoducho pri jazierku relaxujte a kochajte sa pohľadom ponad koruny stromov na veľkoleposť mrakodrapov.

       Naším východiskovým bodom každý deň bolo Times Square, kde to vyhráva, bliká všetkými farbami a mieša sa zmesou všetkých národností a pouličných atrakcií. Newyorčania v jednom kuse rozprávajú, či už do mobilu, alebo len tak sami so sebou. Vôbec neplatí, že v tomto meste vás nechajú ležať bez povšimnutia na ulici, platí to zrejme len medzi turistami, skutočný obyvateľ mesta si vás všíma až príliš. Či už v obchode pokladníčka so želaním všetkého dobrého alebo pouliční predavači, ktorí vám nič nevnucujú, len sa chcú porozprávať o tom odkiaľ ste a aké „crazy“ je toto mesto.

       Justin Topoľský nás zaviedol aj do jednej z obľúbených reštaurácií kde sme opäť mali možnosť ochutnať miestne špeciality, alebo vybrať si zo širokej ponuky jedál mexickej, alebo stredomorskej kuchyne. Podotýkam, že opäť to boli jedlá rýchleho občerstvenia, pripravené väčšinou z polotovarov, to však akosi k New Yorku a k pouličnému spôsobu života patrí. Ako nám ozrejmil Justin skutočná americká kuchyňa pozostáva z fašírky, cestovín, grilovaných steakov a na sviatky samozrejme patrí nezabudnuteľný moriak.

       Najdojímavejším zážitkom je rozhodne návšteva pietneho miesta, pamätníku kde padli dvojičky. V súvislosti s touto udalosťou je nutné poznamenať, že od tejto udalosti sa výrazne zvýšila bezpečnosť v meste a spolupatričnosť jeho obyvateľov je cítiť skutočne na každom kroku. Z mnohých ďalších aktivít spomeniem ešte plavbu loďou okolo Manhattanu, prehliadku štvrtí Soho, China Town, Little Italia a návšteva múzeí.

       Konferencia sa niesla v duchu zhodnotenia zahraničnej praxe. Mali sme možnosť vypočuť si aj zaujímavé prednášky na tému medziľudskej komunikácie a svojimi slovami a povzbudením prispel do celkovej atmosféry aj náš rodák, známy hotelier podnikajúci v New Yorku Henry Kallan.

       Túto infocestu hodnotíme opäť veľmi pozitívne a tešíme sa na ďalšie zaujímavé cieľové miesta spojené s poznávaním a zbieraním nových skúseností.

      • Projekt Orange - Obdarujme sa navzájom

      • Obdarujme sa navzájom

       Projekt podporený programom Darujte Vianoce Nadácie Orange

        

       Aj v tomto školskom roku žiaci CSOŠ sv. Jozafáta v Trebišove preukázali, že vedia byť citliví k problémom iných, sú ochotní  poslúžiť  ľuďom v núdzi, dokážu s nimi súcitiť. Radi sa zapojili do projektu „Obdarujme sa navzájom“.

       Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Darujte Vianoce Nadácie Orange.  Vypracovali ho vyučujúci a majstri odborného výcviku troch učebných odborov – kaderník, cukrár a krajčír a bol zameraný  na podporu charitatívnych a sociálnych aktivít. Realizácie sa ujali žiaci týchto odborov. Finančnú dotáciu poskytla Nadácia Orange.

       Úlohou žiakov bolo navštíviť Zariadenie opatrovateľskej služby a Špecializované zariadenie DOM SČK Prameň nádeje v Trebišove so svojou ponukou: cukrári upečú a na stretnutie donesú chutné zákusky, ktorými budú ponúkať klientov zariadenia, krajčírky pre klientov ušijú darčeky – plátené vystužené košíčky vhodné na odkladanie drobností a kaderníčky prídu s potrebným  pracovným náradím, aby klientom poslúžili ostrihaním a úpravou vlasov do účesu, ak by si to želali.

       Toto nebola prvá návšteva našich žiakov v zariadení a záujem klientov bol aj tentoraz veľký. Každého z nich potešil praktický darček od krajčírov, chutný zákusok od cukrárov a mnohí si dali skrátiť vlasy a upraviť do účesu. Žiaci zasa nahliadli do života ľudí inej vekovej kategórie, ľudí žijúcich v náhradnom domove. Mohli s nimi komunikovať, vypočuť ich a tým posilniť také ľudské hodnoty, ako sú empatia, ochota pomôcť seniorom a ľuďom s problémami. Stretnutie sa nieslo v príjemnom duchu.

       Na záver chceme poďakovať Nadácii Orange za finančnú podporu. Bez jej pomoci by sa projekt nedal zrealizovať.

        

                                                                                                           Ing. Ľudmila Smržíková

      • Výstup na Lazy

      •             Ako sľúbili, tak urobili. Turisti našej školy sa stretli aj v období sviatkov a absolvovali v poradí už tretí zimný výstup na Lazy.Ráno 28.12.2013 sa tí, ktorí chceli svoje telíčka po dlhodobom ničnerobení vyvetrať,  stretli v Sečovciach. Odtiaľ  sa vyviezli autami do kúpeľov Borda. No a tu už začala samotná túra. Kráčali pohodlným tempom, výstup trval asi dve hodiny v krásnom, takmer jarnom počasí. Ticho, kľud, pohoda, slnko – čo viac by sme si mohli priať. Jedinou nepríjemnosťou bola hmla v oblasti Vysokých Tatier, preto sme naše veľhory z vyhliadky Lazov nevideli. Nevadí – možno o rok?

        

       Ing. Dana Tóthová

       Ing. Ľudmila Smržíková

      • Vianočná kapustnica

      • II. ročník veľmi milého predvianočného podujatia sa konal na našej škole 18.12.2013 pod názvom Vianočná kapustnica.  Sme veľmi radi, že opäť sa do súťaže o najlepšiu vianočnú kapustnicu zapojilo mnoho tried, študenti z odborov Hostinský, Hotelová akadémia, Spoločné stravovanie ale aj Služby cestovného ruchu a  Autoopravár-mechanik. Nesúťažne si varenie kapustnice v kotlíku vyskúšalo aj družstvo zložené z učiteľov našej školy. Vôňa rozpálených kotlíkov a rôzne iné vône ingrediencií boli cítiť v celom areáli školy, keď tajné, netradičné aj tradičné postupy vnášali do varenia majstri kuchári zo všetkých družstiev. O tom, že sa vianočné kapustnice všetkých tímov vydarili svedčali pochvalné slová rozhodcov, ktorí v trojčlennom zložení ochutnávali a prideľovali body za rôzne kritéria. Rovnako aj čoskoro prázdne kotlíky boli znakom o veľmi dobrej chuti súťažných výtvorov. Víťazom vo varení najlepšej vianočnej kapustnice a držiteľom putovného pohára sa stala trieda IV.H odboru Hotelová akadémia. Sprievodnými podujatiami počas tohto ročníka vianočnej kapustnice boli aj turnaj vo futsale, vianočná výzdoba tried, vytvorenie vianočnej ikebany, ale sledovali sa aj filmy, upravovali účesy a hrali spoločenské hry. Víťazom vo futsale sa stala trieda V.H, diplom za najlepšiu výzdobu triedy získala trieda II.T, najkrajšiu vianočnú ikebanu vytvoril študent prvého ročníka odboru hotelová akadémia Alexander Bodogh. Predvianočné podujatie sa tento rok opäť podarilo a študenti opäť predviedli svoju tvorivosť, kreativitu, aktivitu a vytrvalosť. Veríme, že aj po ďalšie roky budeme mať z rovnakého podujatia dobré a príjemné pocity.

        

      • Vianočný turnaj pedagógov

      • 13. 12. 2013 sa uskutočnil už tradičný Vianočný turnaj pedagogických zamestnancov, ktorého sa zúčastnili učitelia z Prešova, Michaloviec a Trebišova. Sme veľmi radi, že dobrý športový duch výborná nálada a priateľské zápolenie aj tentokrát vládli na ihrisku počas všetkých zápasov, ktoré jednotlivé družstvá odohrali medzi sebou systémom každý s každým. Víťazom turnaja sa stalo družstvo Strednej odbornej školy obchodu a služieb z Michaloviec. Po dobre odvedených výkonoch na ihrisku a po slávnostnom vyhlásení výsledkov všetkých účastníkov turnaja čakalo štedré a chutné pohostenie. Veríme, že skvelá nálada a úžasná pohoda počas tohtoročného vianočného turnaja nám dodá energiu do ďalších podobných podujatí organizovaných našou ale aj inými školami.

        

      • 03. 12. 2013 Ako chutí Cyprus

      • Dňa 03. decembra 2013 sa v priestoroch Pracoviska praktického vyučovania Mladosť uskutočnilo gastronomické podujatie „Ako chutí Cyprus“, ktoré pripravili žiaci 2. C učebného odboru hostinský, hostinská pod vedením MOV . 

       MOV Bc. Soňa Polanská a Bc. Eva Tkáčová so žiakmi pripravili tieto typické cyperské jedlá:

       „Mousaka“ /zapekané mleté mäso s baklažánom, paradajkami  a zemiakmi/, podávaná s Choriatiki salata  /grécky šalát/.

       „Stifadho“ /dusené hovädzie mäso s cibuľou a cesnakom/, podávané s ryžou a Pita chlebom.

       „Souvlakia „ /grilované kuracie mäso/, podávané s  Patates sto foúrno  /zapekané zemiaky/

        a  Talattouri  /tzatziky šalát/.

       „Kieftedhes“  /fašírky z hovädzieho mäsa/, podávané s Tabbouleh /šalát s krúpami a zeleninou/ ,

        zemiakmi a Giaoúrti sáltsa /jogurový dressing/.

       O výzdobu jedálne sa postarali žiaci pod vedením MOV Bc. Gizely  Geciovej, ktorí pripravili slávnostnú tabuľu.

       Gastronomické podujatie „Ako chutí Cyprus“ sa podľa vyjadrenia našich hostí vydarilo, pripravené jedlá im veľmi chutili.

        

      • 12. 11. 2013 Sviatok sv. Jozafáta - Odpust

      • Odpustová slávnosť  12.11.2013

       Každoročne si  12. novembra pripomíname patróna našej školy sv. Jozafáta. Pri tejto príležitosti sme aj my všetci prežili tento pracovný deň inak – slávnostnejšie.

       V rámci programu odpustovej slávnosti pozval duchovný správca školy o. Pavla Hudáka z arcidiecezného mládežníckeho centra „Domček“ z Vysokej nad Uhom. Keďže odpustová slávnosť je časom nielen na modlitbu o. Hudák si vybral tému prednášky, ktorá dominuje dnes v celej spoločnosti – téma pevného a šťastného manželstva, téma vzťahu medzi chlapcom a dievčaťom, téma budovania vzťahov v rodine, medzi mladými i v manželstve. V dvojhodinovej prednáške sa dotkol aj opatrnosti pri zachovávaní vernosti budúceho vzťahu v manželstve. „Si krásna a si stvorená pre lásku“ povedal adresne Pavol Hudák každému dievčaťu v hľadisku. Pre chlapcov mal tiež dôležitý odkaz: „Dostal si široké ramená nie preto, aby si druhým ubližoval, ale aby si ich mohol chrániť.“ Povzbudení týmito slovami sme sa presunuli do miestneho gréckokatolíckeho chrámu na archijerejskú liturgiu, ktorú slúžil Vladyka Milan, eparchiálny biskup, spolu s o. Petrom Oreničom, riaditeľom školského úradu a ostatnými kňazmi. Zavŕšením sviatočného dňa bolo posedenie s Vladykom Milanom v spoločenstve celej našej školy.

        

      • 05. 12. 2013 Deň otvorených dverí

      • 5.12.2013 sa tento rok konal Deň otvorených dverí na našej škole. Počas neho sa prezentovali jednotlivé učebné a študijné odbory. Študenti jednotlivých odborov pripravili spolu s majstrami a vyučujúcimi zaujímavé a nádherné prezentácie, slávnostné tabule, realizovali rôzne aktivity a činnosti, pri ktorých preukázali svoju šikovnosť a zručnosti. Sme radi, že i tento rok sme zaujali väčšinu návštevníkov, ktorí boli neraz nadšení z videného a aj ochutnaného. Veľká vďaka za organizovanie, prípravu a úspešnú realizáciu všetkých aktivít počas tohto výnimočného dňa.

        

      • 28. - 30. 11. 2013 Medzinárodná súťaž na Ukrajine

      • V dňoch 28. - 30. novembra 2013 sa zúčastnila 9-členná zostava zástupcov študentov našej školy na medzinárodnej súťaži zameranej na hoteliérstvo, gastronómiu a turistiku v ukrajinskom meste Ivano-Frankivsk. Súťaže sa zúčastnili tímy z Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Slovenska. V kategórii "Gastronomická turistika" reprezentovali našu školu svojou zaujímavou prezentáciou pod názvom "Putovanie za chlebom a vínom našich predkov" študenti: Martina Hudáková, Roland Danko a Jozef Tomko. V kategórii "Tradičný manažment reštaurácie" sa svojej úlohy zodpovedne zhostili študenti: Petronela Driganová, Vladimíra Výrosteková a Juraj Vaško, ktorí prezentovali svoju predstavu založenia a vedenia tradičnej reštaurácie. Výborne reprezentovali školu aj najmladší členovia našej výpravy, študenti: Damián Juroš, Jozef Magnes a Damián Ranič, ktorí v kategórii "Kulinárne umenie" zapôsobili na chuťové poháriky porotcov aj na oko zúčastnených veľmi chutným menu. Študenti v jednotlivých kategóriách získali aj výborné hodnotenia a ocenenia za osobitý dizajn a kreativitu, za skvelú organizáciu a dynamickú tímovú spoluprácu a za kvalitný kulinársky produkt a jeho vynikajúcu prezentáciu. Veríme, že dlhá cesta do Ivano-frankivska, skúsenosti, poznatky a zručnosti spojené s prípravami na súťaž a samotnou realizáciou počas nej budú dobrým základom pre ďalšie osobné i pracovné úspechy študentov. Veľká vďaka učiteľom, majstrom za odbornú i jazykovú prípravu, veľká vďaka študentom za skvelé výkony a vzornú reprezentáciu školy.

        

      • 22. 11. 2013 Language Flower

      • Jazykový kvet – Language Flower je celoslovenská súťaž v cudzích jazykoch a v slovenčine pre cudzincov -  určená pre deti a mládež od 4 do 19 rokov. Súťaží sa v prednese poézie a prózy a s divadelnými scénkami, pričom môže ísť o prevzatú alebo aj o vlastnú tvorbu. Príspevky v kategórii ”Vlastná tvorba” sú po súťaži publikované v e-booku súťaže, samozrejme aj s uvedením autorov.

       Školské kolo na našej škole sa uskutočnilo 22. novembra 2013. Súťažilo sa v dvoch kategóriách – prevzatá poézia / próza a vlastná tvorba.

       Počas školského kola sa tí najlepší predstavili pred porotou svojím  prednesom, pričom súťažili  o postup do krajského semifinálového kola. Súťaž umožnila žiakom vidieť, počuť a porovnať sa s inými súťažiacimi a získať nezabudnuteľné zážitky, nové skúsenosti ako aj motiváciu pokračovať a byť ešte lepší v ďalšom ročníku súťaže. Z našej školy do krajského semifinálového kola postúpila víťazka Gyöngyike Némethová, žiačka II.H triedy v kategórii prevzatá tvorba. Víťazom v kategórii vlastná tvorba sa stal Pavol Nemčík, žiak V.H triedy. Druhé miesto v kategórii prevzatá tvorba získal Damián Juroš, žiak II.H a tretie miesto získali žiaci René Balog z III.C a Július Cicu z III.A triedy.

       Víťazom srdečne  blahoželáme a zároveň ďakujeme aj ostatným súťažiacim a našim pedagógom,  ktorí ich pripravovali.

        

      • 20. - 21. 11. 2013 Gastro Piešťany

      • Cirkevná stredná odborná škola sv. Jozafáta v Trebišove sa zapojila do súťaže organizovanej Klubom mladých kuchárov a čašníkov pod záštitou MŠ SR. Súťaž je organizovaná pre žiakov hotelových akadémií a stredných odborných škôl v odbore kuchár a čašník. Súťažilo sa v dvoch kategóriách - v kategórii kuchár a v kategórii čašník.

       V semifinálovom kole prestížnej celoštátnej súťaže Gastro Junior 2013/2014 – Skills Slovakia, ktoré sa uskutočnilo v Piešťanoch na Hotelovej akadémii v dňoch 20. a 21. novembra, našu školu v kategórii kuchár reprezentoval žiak III. ročníka študijného odboru hotelová akadémia Vladimír Odelga. Povinnou surovinou v odbore kuchár bola prepelička v celku.  Na prípravu jedla mali súťažiaci, ktorých bolo v semifinálovom kole 15, dve hodiny. Chuť, prípravu a prezentáciu pokrmov hodnotili známi odborníci – šéfkuchári: Martin Kovarský, Daniel Hrivňák, Peter Mikuláš a Ľubomír Herko. Vladimíra Odelgu na súťaž pripravovala Helena Dubjaková, majsterka odborného výcviku. Vladovi aj jeho školiteľke ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

       V kategórii čašník našu školu reprezentovali žiačky III. ročníka študijného odboru hotelová akadémia – Daniela Malčická a Petra Grošková. Úlohou súťažiacich bolo prestretie slávnostnej tabule s témou „ Folklór z nášho regiónu“ a predviesť štyri čašnícke zručnosti - prípravu espressa, miešaného nápoja, čistenie a flambovanie ananásu,  dekantáciu a servírovanie červeného vína a komunikáciu s hosťom v anglickom jazyku v stanovenom časovom limite. Hodnotila sa osobná hygiena a profesijný vzhľad súťažiaceho, použitie vhodného inventáru, zručnosť organizácie práce, rýchlosť a elegancia pri plnení úlohy, vzhľad a chuť pripravených nápojov, komunikácia s hosťom a celkový dojem. Žiačky na súťaž pripravovala Bc. Emília Capíková, majsterka odbornej výchovy. Žiačky si v súťaži počínali výborne a ako jediné z Košického kraja postúpili do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať 29.januára 2014 na výstavisku Incheba v Bratislave s možnosťou postupu na medzinárodné kolo v Grand Palais – Lille, Francúzsko – Euroskills 2014.

       K dosiahnutému úspechu žiačkam, aj ich školiteľke blahoželáme, ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy, okresu aj kraja a prajeme im šťastie a pevnú ruku na celoštátnom kole.

        

      • 13. 11. 2013 Roadshow Moderný učiteľ

      • Roadshow Moderný učiteľ

       Podujatie pre moderných učiteľov sa tento rok konalo s výrazným prispením našej školy 13. 11. 2013 aj v Trebišove v priestoroch reštaurácie Mladosť. Na podujatí sa stretli učitelia, ktorí vyučujú, prípadne chcú vyučovať modernými metódami a majú záujem o poznatky a ich rozšírenie v tejto oblasti. Roadshow Moderný učiteľ vytvorila priestor pre učiteľov, kde sa mohli prezentovať a rozprávať o tom, ako má dnes vyzerať škola, ktorá pripravuje žiakov na život v 21. storočí. Počas Roadshow mali možnosť stretnúť sa a vypočuť si, čo nové prináša svet moderných učiteľov, digitálnych technológií a moderných pedagogických metód. V roku 2013 sa konal už deviaty ročník tohto úspešného podujatia. Roadshow Moderný učiteľ navštívi počas novembra desať slovenských miest. Tento rok sa venovala napr. aj týmto témam:

       • Kúzlo spravodlivej známky (tipy a triky)
       • Hejného matematika
       • Spolupráca s rodičmi
       • Kyberšikanovanie a jeho úskalia v podmienkach školy
       • Nespojité písmo Comenia Script
       • príspevky učiteľov v rámci bloku “dobrá prax”

       Sme veľmi radi, že organizátorov podujatia ako aj učiteľov účastných na ňom potešilo prostredie a príjemná atmosféra a veríme, že sa nám podarí zorganizovať podobné aktivity aj v budúcnosti.

      • 8. 11. 2013 Futbalový turnaj

      • Futbalový turnaj pedagógov

       8.11.2013  sa uskutočnil futbalový turnaj, ktorý pod vedením Mgr. Michala Danka zorganizovala naša škola. Turnaja sa zúčastnili štyri družstvá, ktoré tvorili pedagógovia z Trebišova, Prešova a Michaloviec.  Futbal sa hral systémom každý s každým a mužstvo, ktoré dosiahlo najväčší počet bodov za vyhrané zápasy, prípadne porovnaním skóre zvíťazilo. Úsilie, zodpovedný prístup a dobre naladený športový duch priniesol veľmi zaujímavé výsledky, krásne góly a hlavne nádherné futbalové popoludnie. Samozrejme ako to v takýchto prípadoch býva vyhrala dobrá nálada a priateľská atmosféra, ktorá pretrvávala do neskorých hodín aj počas skvelého posedenia pri dobrom jedle. 

        

      • 05. - 07. 11. 2013 Baristický kurz

      • V dňoch  5. – 6. – 7. novembra 2013 sa na našej škole uskutočnil po prvýkrát baristický kurz, ktorý viedol veľmi skúsený a uznávaný viacnásobný majster Slovenska v príprave kávy Stanislav Cibuľa.

       Kurz pozostával z dvoch častí: z teoretickej a z praktickej časti. V teoretickej časti žiaci mali možnosť nahliadnuť do sveta kávy, ktorý je veľmi bohatý a zaujímavý. Dozvedeli sa o pestovaní a kvalite rôznych odrôd káv, pražení kávy, o pozitívnych a negatívnych účinkoch kofeínu na náš organizmus.

       Praktická časť pozostávala z prípravy rôznych druhov káv. Našich žiakov zaujala najmä technika Latte art - vytváranie obrazcov na mliečnej pene cappuccina.

       Najväčšie obavy mali naši žiaci z tretieho dňa, kde ich čakal písomný test a praktická skúška, ktorú však ľahko zvládli. Žiakom boli odovzdané certifikáty Barista Junior  v slovenskom ako aj v anglickom jazyku.

       Kurz odporúčame všetkým našim študentom, ktorí sa chcú dozvedieť viac o káve a jej príprave. Nadobudnuté vedomosti môžu využiť v budúcnosti pri výkone svojho povolania. 

        

      • Október 2013 Odborná stáž na ostrove Cyprus v rámci projektu SAAIC

      • Hodnotenie projektu Leonardo da Vinci – VETPRO

       V mesiaci október sa vybraní učitelia našej školy spolu s majstrami odborného výcviku  zúčastnili odbornej stáži na ostrove Cyprus v rámci projektu SAAIC.

       Cyprus je čarokrásny ostrov, rodisko gréckej bohyne Afrodity, ktorý prejdete autom za pár hodín nebyť toho, že severná časť je okupovaná Tureckom. V októbri je na Cypre veľmi príjemné počasie, v priemere okolo 28 stupňov cez deň, večer sa pripravte na chladnejšie ovzdušie. V tomto období stretnete už aj menej turistov, pláže sú voľnejšie, obchody prázdnejšie, ceny lacnejšie....Cyperská doprava funguje podobne ako v Spojenom kráľovstve, čiže presne naopak ako u nás, takže veselo sme prvé dni stresovali na križovatkách a prechodoch cez cestu. Cyperská strava je veľmi zdravá a chutná. Všade vás vítajú čašníci vo dverách s úsmevom na tvári a vďaka ich priateľskosti im odpustíte aj tých pár mačiek ponevierajúcich sa  pod nohami. Ochutnali sme miestne špeciality ako napr. grilované steaky, typický grécky šalát – choriatiky, cyperský Village salad, Souvlaki, Keftedes, baklavu a neopakovateľnú cyperskú kávu. V miestnych kaviarničkách vám ju pripravia tradičným spôsobom a zaujímavé je, že vždy chutila trochu ináč. Pozorujúc miestnych obyvateľov sme zistili, že na Cypre miestami akoby sa zastavil čas. Dôchodcovia sedia na ulici, pohrávajú sa s korálkami a popíjajúc cyperskú praženú kávu debatujú donekonečna o časoch kedy bývalo lepšie...Nemajú problém sa vám prihovoriť a prekvapia veľmi dobrou angličtinou aj vedomosťami o našej politickej situácii...

       Počas dvojtýždňovej praxe sme si overili svoje zručnosti, schopnosti a vedomosti na jednotlivých prevádzkach v dvoch hoteloch – Harry´s (Protaras) a Altius (Nikózia). Ako účastníci projektu sme rotovali po úsekoch hotelov a na vlastnej koži si tak vyskúšali náročnú a zodpovednú prácu čašníkov, barmanov, kuchárov, chyžných, recepčného a manažéra hotela. V hlavnom meste, v Nikózii sme navštívili univerzitu a zúčastnili sa aj priamo vyučovania odboru Kulinárske umenie. Veľkým zážitkom bolo pre nás pozorovať systém výučby odborných predmetov a sledovať organizáciu školstva na Cypre. Manažér hotela Altius pre nás pripravil zaujímavé prednášky, ktoré prezentovali odborníci v oblasti cestovného ruchu a gastronómie. Zasvätil nás do tajov fungovania svojho hotela a my sme tak mohli porovnávať hotelierstvo na Slovensku s hotelierstvom a starostlivosťou o hostí na Cypre. Obrovskou skúškou pre nás všetkých bolo odprezentovanie našich prác a úloh v anglickom jazyku ako aj samotná komunikácia s personálom a vedením hotela. Vo voľnom čase, ktorého nebolo veľa, sme stihli navštíviť niekoľko zákutí  ostrova ako je napr. centrum mesta Protaras a Aya Napa, zátoka Greecian park, Nissi beach. V hlavnom meste sme sa túlali historickými uličkami a nasávali atmosféru miestnej kultúry. Nezabudnuteľným zážitkom ostáva určite návšteva tureckej strany Nikózie, spojená s prehliadkou mešity.

       Plní pozitívnych dojmov, ale najmä získaných skúseností sme sa vrátili domov zúročiť tieto vedomosti na hodinách odborných predmetov alebo odborného výcviku. Vďaka tejto stáži každý jeden z nás pochopil najmä nutnosť ovládania cudzieho jazyka a lepšie dokážeme posúdiť aj zahraničnú prax našich žiakov a najmä náročnú prácu v hotelierstve a cestovnom ruchu.

        

      • 05.11.2013 Burza informácií

      • Burza informácií

       5. novembra 2013 sa konal V. ročník Burzy informácií, na ktorej sa prezentovali žiakom deviateho ročníka základných škôl odbory vyučované na stredných školách pôsobiacich v Trebišove. Tentokrát sa burza konala v priestoroch Podnikateľského inkubátora – Kantína v Trebišove. Najväčší priestor bol na prezentáciu poskytnutý našej škole, keďže ponúkame vzdelanie v najväčšom počte odborov. Žiaci deviatych ročníkov tak mohli vidieť, vyskúšať a informovať sa o štúdiu na našej škole. Odbor hostinský, hostinská sa prezentoval nádhernou svadobnou tabuľou, študenti Hotelovej akadémie predviedli svoje umenie v miešaní nápojov a vyrezávaní z ovocia a zeleniny. Odbory Služby cestovného ruchu a Obchod a podnikanie prezentovali študenti prostredníctvom pripravených letákov, plagátov a realizáciou kvízu o Tokajskej oblasti. Naše kaderníčky ukázali šikovnosť svojich rúk a kreativitu pri vytváraní účesov, automechanici predviedli svoje zručnosti pri práci so špecializovanými prístrojmi a programom na diagnostikovanie porúch automobilu. Strojní mechanici prezentovali svoje hotové produkty vyrábané z rôznych druhov plechu a mnohými spôsobmi spracovania. Veľmi pekné a chutné cukrovinky a torty na túto príležitosť pripravili pre deviatakov študenti odboru Cukrár. Sme veľmi radi, že o informácie, výrobky a služby bol značný záujem, že sme žiakov deviatych ročníkov motivovali pre štúdium odborov, v ktorých sa chcú vo svojom živote uplatniť a že sa s mnohými budeme stretávať v areáli našej školy.

        

      • 29.10.2013 METODICKÝ DEŇ

      • Metodický deň 29. 10. 2013

        

       V priestoroch našej školy sa aj v tomto školskom roku uskutočnil metodický deň pedagogických zamestnancov cirkevných škôl a školských zariadení Gréckokatolíckej eparchie v Košiciach, Gréckokatolíckej archieparchie v Prešove a rehoľných zriaďovateľov. Eparchiálny školský úrad v Košiciach určil jeho konanie na 29. októbra 2013 s týmto programom:

       1.      Svätá liturgia sa konala v gréckokatolíckom chráme Nanebovzatia Panny Márie v Trebišove s vladykom Milanom Lackom z Prešova. Na sv. liturgii sa zúčastnil: riaditeľ exarchátneho školského úradu PaedDr. ThLic. Peter Orenič, duchovní správcovia cirkevných škôl, protopresbyter trebišovského gréckokatolíckeho chrámu Mgr. Dušan Seman.

       2.      Po skončení liturgie nasledovala prednáška. Prednášajúcim bol riaditeľ Diecézneho pastoračného centra pre rodinu v Banskej Bystrici ThLic. Mgr. Marek Iskra. Vystúpil s témou Rodová rovnosť a naše školstvo. Vo svojom príhovore poukázal na nebezpečenstvo Gender ideológie pre manželstvo a rodinu. Verí, že rozum, príroda a Boh sú oveľa silnejší ako rodová ideológia. Veď prirodzeným základom spoločnosti je rodina a rodinu potrebujeme všetci. Preto je potrebné vychovávať deti tak, aby cítili lásku rodičov. Vyjadril svoj ostrý nesúhlas s rodovou ideológiou, ktorá popiera identitu muža a ženy a verí, že zdravý rozum určite zvíťazí.

       3.      Po prednáške sa všetci prítomní presunuli do areálu CSOŠ sv. Jozafáta v Trebišove, kde riaditeľ školy RNDr. Slavomír Partila poskytol potrebné informácie vedúcim jednotlivých sekcií, aby sa spoločne s lektormi presunuli do vopred určených miestností. V trinástich sekciách sa mohli pedagogickí pracovníci oboznámiť nielen s inovatívnymi a aktivizujúcimi metódami vo výučbe, ale presvedčiť sa aj o nových trendoch vo výučbe cudzích jazykov, využití interaktívnej tabule v prírodovedných predmetoch, či o podnikateľskom, ekonomickom a finančnom vzdelávaní žiakov. Nie menej zaujímavou témou bola integrácia žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a metodika práce s homosexuálne orientovaným jedincom. Riaditeľom škôl sa venoval ThDr. Peter Vansač PhD. prednáškou Duchovná formácia riaditeľa cirkevnej školy.

        

       Metodického dňa sa zúčastnilo 185 pedagogických zamestnancov, pre ktorých bol tento deň prínosom v duchovnom i profesionálnom živote. Za mimoriadne vydarený spoločný deň pedagogických zamestnancov cirkevných škôl si zaslúžia naše poďakovanie organizátori metodického dňa PaedDr. ThLic. P. Orenič, riaditeľ CSOŠ sv. Jozafáta RNDr. S. Partila a všetci pozvaní lektori. 

        

      • 28.09.2013 + 31.10.2013 Turistický krúžok: Mazolín + Zapikan

      • Vychádzky s turistickým krúžkom

                     Po letnej prestávke sa aj v tomto školskom roku  začínajú rozbiehať aktivity turistického krúžku. Dokonca sme už dve vychádzky absolvovali. Koncom septembra sme urobili výstup na kopec Mazolín, nachádzajúceho sa v Slanských vrchoch západne od obce Cabov. V novembri sme mali možnosť preskúmať roklinu Zapikan – prírodnú pamiatku v chotári obce Davidov.

                  V oboch prípadoch nám počasie prialo, náladu sme mali výbornú, kráčalo sa nám veľmi dobre. Aj preto sa tešíme na ďalšie vychádzky. Máme v pláne obzrieť si zrúcaniny hradu Brekov, zažiť erupciu gejzíru v Herľanoch, navštíviť kaštieľ v Betliari atď. – možností je veľa. A pretože vždy je veselšie tam, kde je viac ľudí, budeme sa tešiť, keď sa k nám pridáte.

        

                                                                                         Ing. Dana Tóthová

                                                                                         Ing. Ľudmila Smržíková

        

       http://czsskomtv.edu.sk/WebAlbum/2013-4/2013.09.28-2013.09.28_mazolin/index.html

       http://czsskomtv.edu.sk/WebAlbum/2013-4/2013.10.31-2013.10.31_zapikan/index.html

        

  • Kontakty

   • Stredná odborná škola služieb a priemyslu sv. Jozafáta, Trebišov
   • skola@csostv.sk
   • 056/66 702 11
   • Komenského 1963/10 075 01 Trebišov
   • Slovenská Republika
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje