• Novinky

      • ...na sv. Mikuláša

      • Napriek zlej pandemickej situácii, v ktorej sa nachádzame, nám iskierku nádeje a radosti priniesla návšteva sv. Mikuláša. Spolu so svojím sprievodom nás navštívil práve v deň svojho sviatku. Celou školou sa niesol nádherný hudobný sprievod a známa pieseň k sv. Mikulášovi „O, kto, kto Nikolaja ľubit...“.

       Mikuláš z Myry alebo svätý Mikuláš bol biskup. Narodil sa v maloázijskom gréckom meste Patara v rímskej provincii Lycii, dnes pri tureckom meste Demre. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu, bol zatknutý a na trest čakal vo väzení. Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch dcér. V meste totiž žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie a veno zarábať ako prostitútky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. Svoju štedrosť, láskavosť a skromnosť preukázal aj našim žiakom a učiteľom. Okrem malej sladkosti nás obdaroval tým najvzácnejším, svojím požehnaním a prísľubom, že sa za nás bude v nebi prihovárať.

       Sv. Mikuláš bol boží muž, nehľadal svoju vôľu, ale pýtal sa Boha, čo má konať, aby oslávil jeho  meno. Podobne sme sa pýtali aj my, čo urobiť, koho potešiť, komu v dnešnej náročnej dobe pomôcť... Pán nám ukázal tých, ktorí sú mnohokrát znevažovaní, odsudzovaní a  ich práca je nepochopená. Rozhodli sme sa preto malým darčekom potešiť pracovníkov oddelenia ARO v trebišovskej nemocnici. Po krátkom stretnutí, prehodení pár slov a poprania si všetkého dobrého do budúcnosti, sme boli milo prekvapení svedectvom zdravotnej sestry. Práve v tento deň mala byť zaočkovaná, no veľmi sa bála, aká bude následná reakcia. Ráno v modlitbe prosila Pána, aby dnes mala možnosť stretnúť sa s kňazom, ktorý by jej dal požehnanie. Pán vypočul jej prosbu...

       Nech Pán na príhovor svätého Mikuláša nám daruje milosti viery a správnych rozhodnutí, aby sme mohli neustále svedčiť o Jeho dobrote a vzájomne sa povzbudzovali vo viere.

   • Kontakty

    • Stredná odborná škola služieb a priemyslu sv. Jozafáta, Trebišov
    • 056/66 702 11
    • Komenského 1963/10 075 01 Trebišov Slovakia
    • Slovenská Republika
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje